nieruchomości0Case study – nieuczciwy architekt wyprowadzał gotowe projekty ze spółki

Ktoś kiedyś powiedział, że wojna nie polega na tym, aby oczekiwać, iż wróg się nie zjawi, ale na tym, aby go odpowiednio przyjąć (tak,tak to chyba był Sun Zi). Przekonał się o tym nasz klient, uznany architekt.  

Do naszej kancelarii zwrócił się po pomoc prawną architekt, wspólnik w spółce zajmującej się m.in. sprzedażą gotowych projektów domów jednorodzinnych. Przed laty wraz ze swoim przyjacielem postanowił założyć spółkę z o.o.. Każdy z nich posiadał równą liczbę udziałów (po 50%). W ramach współpracy, wspólnie opracowali kilkadziesiąt projektów domów jednorodzinnych. Wyłącznym właścicielem projektów przygotowanych projektów architektonicznych była spółka i zgodnie z umową spółki tylko ona mogła nimi rozporządzać, tj. sprzedawać je zainteresowanym klientom. 

Od samego początku istnienia spółka osiągała wysokie przychody, a współpraca między wspólnikami układała się na tyle dobrze, że bardzo szybko zatrudniono nowych pracowników. Po pewnym czasie nasz klient zmniejszył swoje zaangażowanie w prowadzenie spraw spółki i zajął się innymi projektami. W pewnym momencie nasz klient zorientował się, że przychody spółki drastycznie spadły, a zainteresowanie zakupem gotowych projektów domów jednorodzinnych znacząco zmalało. To wzbudziło “zainteresowanie” naszego klienta. Wspólnik naszego klienta i jednocześnie prezes spółki próbował tłumaczyć, że projekty przestały cieszyć się zainteresowaniem klientów. 

Zarekomendowaliśmy naszemu klientowi, aby korzystając ze swoich uprawnień, wystąpił do drugiego wspólnika o przedstawienie wszystkich dokumentów dot. kondycji spółki. Po dokładnym przeanalizowaniu dokumentów spółki, dokumentów księgowych oraz zbadaniu działalności prowadzonej przez wspólnika naszego klienta okazało się, że nierzetelny wspólnik sprzedawał projekty należące do spółki w ramach indywidualnie prowadzonej działalności gospodarczej. Dzięki sprawnemu działaniu zebraliśmy obszerny materiał dowodowy dokumentujący fakt, że wspólnik wykradał projekty należące do spółki i sprzedawał je jako własne.  Takie działania nielojalnego wspólnika wobec spółki sprawiło, że przez 3 lata działalności jej przychody spadły średnio o ok. 1 mln złotych rocznie (ze wstępnych szacunków wynika, że spółka poniosła straty w łącznej wysokości ok. 3 mln złotych). .

Dzięki zgromadzonemu przez naszą kancelarię materiałowi dowodowemu zainicjowaliśmy postępowanie karne przeciwko nieuczciwemu dłużnikowi oraz postępowanie cywilne mające na celu uzyskanie od niego odpowiednie odszkodowanie na rzecz naszego klienta za działanie na szkodę spółki. 

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i masz w związku z tym pytania nasi prawnicy chętnie udzielą niezbędnych rad. Odezwij się do nas na: office@ipsolegal.pl

Share

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *